Nowy Rok – Nowa Ja – najczęstsze błędy podczas odchudzania

Zgubienie zbędnych kilogramów jest jednym z najczęstszych postanowień noworocznych.

Wiele osób wraz z nadejściem nowego roku planuje zmianę nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej, które mają doprowadzić do osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Niestety bardzo często podczas odchudzania zdarzają się potknięcia, które nas zniechęcają i z czasem rezygnujemy z wyznaczonych celów. 

Oto kilka, najczęściej popełnianych błędów podczas odchudzania.

  1. Wybieranie „modnych” diet – których efekty, może są widoczne szybko, ale niestety na krótko, a dodatkowo mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. WAŻNE! Nie zaczynaj odchudzania od zakupu suplementów i spalaczy tłuszczu.
  2. Stawianie ram czasowych diety „od-do” – należy pamiętać, że redukcja nadmiernych kilogramów to jedno, ale utrzymanie wyznaczonej masy ciała to drugie. Długotrwałe cieszenie się piękną sylwetką, wymaga stałych zmian w nawykach żywieniowych. 
  3. Zmiana wszystkiego równocześnie. Możemy szybko się zniechęcić, decydując się z dnia na dzień na treningi, przygotowywanie 5 zdrowych posiłków i rezygnację z ulubionych przekąsek. Zmiany warto wprowadzić stopniowo. Najpierw należy przeanalizować dotychczasowy sposób żywienia, znaleźć w nim błędy, które będzie nam najłatwiej wyeliminować i kolejno wprowadzać następne zmiany.
  4. Zbyt duży deficyt kaloryczny. Gdy wyliczymy sobie nasze zapotrzebowanie kaloryczne, redukcję powinniśmy zacząć odejmując na początek nie więcej, niż 200kcal. Zbyt duże obniżenie kalorii nie daje długotrwałych efektów. 
  5. Przekreślenie wszystkiego po jednym potknięciu. Stosowanie zasady „wszystko, albo nic” podczas odchudzania nie zdaje egzaminu. Jeżeli zamiast zdrowego posiłku zjemy pizzę, nie zapominajmy o swoich dotychczasowych wysiłkach, tylko wrócmy na właściwe tory. Nie musimy także rezygnować z ulubionych potraw lub produktów. Najważniejszy jest umiar, nikt nie tyje od jednej kostki czekolady.
  6. Odchudzanie dla innych, nie dla siebie. Jeżeli dieta oraz aktywność fizyczna będzie dla Ciebie karą, nigdy nie uda Ci się osiągnąć sukcesu. 

Proces odchudzania jest długotrwały, występują w nim lepsze i gorsze chwilę. Ważne jest, aby się nie poddawać, a każde potknięcie traktować jako naukę, z której wynosimy wnioski na przyszłość. Należy pamiętać, że przegrywamy tylko wtedy, gdy nie próbujemy ponownie.