Jakie są skutki zbyt niskiej kaloryczności diety?

Faktem jest, że tyjemy od nadmiaru kalorii w diecie oraz chudniemy na deficycie kalorycznym. Idąc tym tropem, wiele osób błędnie myśli, że im niższą kaloryczność diety wybierze, tym szybciej osiągnie wymarzoną wagę. Niestety organizm ludzki jest bardziej skomplikowany, a wybór diety zbyt niskokalorycznej może skutkować nie tylko przyrostem masy ciała, ale również doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Ciągłe uczucie głodu jest pierwszym z efektów diety o zbyt niskiej kaloryczności. Nadmierne i gwałtowne zmniejszenie dostarczanych kalorii nie jest informacją dla naszego organizmu, żeby zaczął spalać tkankę tłuszczową. Odbiera je on raczej jako sygnał, że należy się bronić. Jeżeli przez dłuższy czas dostarczamy mu zbyt mało kalorii, organizm zaczyna uruchamiać działania mające na celu zapobieganie osłabieniu naszego ciała. Jednym z nich jest zmniejszenie wydzielania leptyny, czyli hormonu sytości. Zbyt niskie jej stężenie powoduje, że nawet gdy zjemy za dużą porcję, nasz mózg nadal będzie wysyłał sygnał, by zjeść coś jeszcze. Po niewłaściwym odchudzaniu poziom leptyny wraca do normy nawet przez 6 miesięcy. Przez ten czas możemy stale przekraczać nasze zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ nie będziemy odczuwać sytości we właściwy sposób.

Kolejnym skutkiem zbyt niskokalorycznej diety jest spowolnienie metabolizmu. Nagłe większe obniżenie kalorii, zmusza organizm do spowalniania, a nawet wyłączania niepotrzebnych funkcji życiowych. Magazynowana jest część energii potrzebna do podtrzymania pracy serca czy oddychania. Będąc na zbyt niskokalorycznej diecie, czujemy ciągłe zmęczenie i senność, przez co jesteśmy mniej aktywni fizycznie, a częściej sięgamy po słodycze i słodzone napoje.

Skutkiem spowolnienia metabolizmu może być przyrost masy ciała. Jeżeli przez dłuższy czas znacznie ograniczamy kaloryczność diety, to wydatki energetyczne są stale ograniczane i prowadzona dieta niskokaloryczna może już być dla potrzeb naszego organizmu już zbyt wysokoenergetyczna.

U kobiet dodatkowo niewłaściwa kaloryczność diety może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego i płodności. Do funkcji, które są wyłączane przez organizm przy za małej podaży energii należy cykl menstruacyjny. Nasz organizm uważa, że za niska ilość dostarczanej energii nie stwarza sprzyjających warunków do wydania potomstwa.

Niepożądanym efektem większego deficytu kalorycznego jest utrata tkanki mięśniowej. Organizm obniża nie tylko zawartość tkanki tłuszczowej, ale także innych tkanek naszego ciała. Tkanka mięśniowa postrzegana jest przez organizm jako mniej istotna do przeżycia, niż tkanka kostna, dlatego to ona staje się źródłem energii. Z białka mięśni produkowana jest glukoza.

Zbyt mała kaloryczność diety może prowadzić również do niedoborów pokarmowych. Przyjmując niedostatecznie duże porcje pożywienia, nie jesteśmy w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania na kluczowe witaminy i składniki mineralne. Wiele z nich warunkuje wytwarzanie hormonów i enzymów odpowiadających za spalanie tkanki tłuszczowej. Tak więc kiedy zbyt radykalnie obcinamy kaloryczność posiłków, nie tylko nie tracimy zbędnych kilogramów, ale również narażamy się na choroby takie jak anemia.

Właściwa kaloryczność diety jest konieczna, by zdrowo gubić nadmierne kilogramy, a później także utrzymać wymarzoną sylwetkę. Bardzo ważnym elementem zdrowego odchudzania jest regularność spożywania posiłków. Jeśli nie masz dostatecznie dużo czasu, by każdego dnia przygotowywać 4-5 odpowiednio zbilansowanych posiłków, a zależy Ci na zdrowym chudnięciu, rozważ pudełkowy catering dietetyczny. Specjaliści dopilnują, by Twoje posiłki były zarówno prawidłowo skomponowane, sycące i smaczne. W BlackBox otrzymujesz również możliwość darmowej konsultacji z dietetykiem, który pomoże Ci ustalić zdrowe cele oraz dobrać odpowiedni dla Ciebie rodzaj diety i jej kaloryczność.