Dieta w chorobie Hashimoto

Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Choroba powoduje, że organizm nie rozpoznaje tego organu i zaczyna z nim walczyć, prowadząc do jego całkowitego wyniszczenia.

Schorzenie to jest główną przyczyną niedoczynności tarczycy, ale współistnieć również z takimi chorobami jak reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca typu 1. Zachorowalność jest znacznie wyższa u kobiet niż u mężczyzn.

Do podstawowych objawów Hashimoto należą wzrost masy ciała, zaparcia, częste uczucie zimna, suchość skóry, zwiększone wypadanie włosów i spowolnienie psychoruchowe. Choroba może prowadzić do depresji, demencji i utraty pamięci.

Hashimoto jest chorobą, której nie da się w pełni wyleczyć i wymaga ciągłego przyjmowania hormonów. Bardzo istotną rolę w leczeniu odgrywa właściwa dieta, która łagodzi jej objawy.

Produkty spożywane przez osoby cierpiące na Hashimoto powinny być bogate w składniki mineralne i witaminy wykazujące potencjał przeciwzapalny. W jadłospisie nie może więc zabraknąć tłustych ryb, warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Wyeliminować należy z kolei żywność o właściwościach prozapalnych, jak: alkohol, słodycze, produkty przetworzone o wysokiej zawartości soli, tłuszczu trans i cukru.

Bardzo istotny jest jod, którego niedobór może skutkować zaburzeniami pracy tarczycy. Źródłem jodu w diecie są ryby, nabiał oraz sól kuchenna.

Kolejnym ważnym pierwiastkiem jest selen – jego niedobór zwiększa ryzyko rozwoju choroby Hashimoto. Odpowiednie spożycie selenu może hamować toksyczne efekty nadmiaru jodu. Najwięcej selenu posiada mięso, łosoś oraz orzechy brazylijskie.

Do produkcji hormonów tarczycy niezbędny jest również cynk, a jego zbyt małe spożycie prowadzi do zaburzeń funkcjonowania tego organu i powoduje między innymi wypadanie włosów. Wołowina, kurczak, jaja i ser cheddar mają największą zawartość tego pierwiastka.

Obok składników mineralnych, niezwykle istotną rolę w leczeniu Hashimoto odgrywają kwasy omega-3, które odnajdujemy w największych ilościach w tłustych rybach. Kwasy omega-3 wykazują właściwości przeciwzapalne, hamują nadmierną odpowiedź układu immunologicznego i biorą udział w produkcji tyroksyny.

Ostatnim składnikiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest witamina D3. Pozyskujemy ją albo endogennie – przez skórę wystawioną na działanie promieni słońca, albo egzogennie, czyli z jedzeniem. Jeśli chodzi o żywność, najlepszym źródłem są ryby oraz grzyby, jednak z samego pożywienia, nie jesteśmy w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na tę witaminę, dlatego zalecana jest jej dodatkowa suplementacja. Osoby chorujące na Hashimoto mogą mieć nawet dwukrotnie niższe stężenie witaminy D3 we krwi. Jego zwiększenie może zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się niedoczynności tarczycy.

Jadłospis w chorobie Hashimoto powinien składać się z odpowiednio zbilansowanych 4-5 posiłków, bogatych w witaminy i składniki mineralne wspierające właściwe funkcjonowanie tarczycy oraz odpowiednio dobraną do indywidualnych potrzeb kaloryczność diety. Zaleca się zwiększenie podaży białka do 20-25%. Tłuszcz powinien pochodzić z oliwy z oliwek, awokado, orzechów i tłustych ryb, a węglowodany charakteryzować się wysoką gęstością odżywczą i zawartością błonnika. Ważne jest wspieranie mikrobioty poprzez spożywanie dużej ilości warzyw, owoców i produktów kiszonych.

Gluten oraz laktoza, których nietolerancje częściej pojawiają się u chorujących na Hashimoto, powinny być eliminowane z diety tylko po zdiagnozowaniu alergii pokarmowej.
Dieta w leczeniu choroby Hashimoto jest bardzo istotna, a efekty jej stosowania mogą znacznie zmniejszyć lub wyeliminować nieprzyjemne objawy oraz zapobiec rozwojowi niedoczynności tarczycy. Odpowiednio dostosowany plan żywieniowy pozwoli na wyrównanie hormonów tarczycy i pozbycie się nadmiaru wody z organizmu, obniżając masę ciała.