Kuchnia grecka

Grecja to kraj leżący w basenie Morza Śródziemnego. Mieszkańcy tego regionu mogą pochwalić się długowiecznością oraz najniższą zachorowalnością na choroby układu krążenia. Zawdzięczają to między innymi sposobowi odżywiania. Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Jej stosowanie zapobiega występowaniu chorób serca, niektórych nowotworów, cukrzycy typu II, depresji, jak również choroby Alzheimera. Przy zastosowaniu odpowiedniego deficytu kalorycznego dieta śródziemnomorska może być najzdrowszym sposobem utraty nadmiernych kilogramów. Choć w regionie tym leży szereg państw, to właśnie obserwacja kuchni greckiej stanowiła podstawę do stworzenia założeń owej diety.

Pierwszą zasadę kuchni śródziemnomorskiej stanowi spożywanie dużej ilości różnorodnych produktów pochodzenia roślinnego. W daniach powinny dominować warzywa, owoce, zboża z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych, orzechy oraz dobrej jakości oliwa.

W diecie śródziemnomorskiej energia z tłuszczu stanowi od 25-40% całkowitej kaloryczności. Jego głównym źródłem powinna być oliwa z oliwek. Jest ona bogata w witaminę E, prowitaminę A, polifenole i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Obok oliwy powinny znaleźć się oleiste ryby, które należy spożywać minimum 2 razy w tygodniu, awokado, nieprzetworzone termicznie orzechy, nasiona i pestki.

Pieczywo stanowi dobre źródło węglowodanów. Choć najpopularniejsze dania regionu śródziemnomorskiego często kojarzymy z produktami z białej mąki, pojawiły się one w tych kuchniach stosunkowo niedawno i nie wpisują się w zasady zdrowej diety. Pierwotnie specjały te przygotowywane były z pełnoziarnistych mąk z jęczmienia, ryżu czy żyta.

W diecie śródziemnomorskiej rzadko spotyka się klasyczne mleko. Zostało ono zastąpione przez mleczne produkty fermentowane, jak jogurty czy sery. Szczególnie popularne są sery owcze i kozie. Spożywa się je na zimno, dzięki czemu zachowują swoje właściwości probiotyczne, jak również stanowią źródło łatwo przyswajalnego wapnia.

Grecy z racji swojego położenia spożywają bardzo dużo ryb, wzbogacając tym samym dietę w kwasy omega-3 i pełnowartościowe białko. Jedzone są tam zarówno ryby białe jaki i tłuste. Najczęściej sięga się tam po drobne gatunki, takie jak szprotki czy sardynki, które jedzone w całości są kolejnym źródłem wapnia, oraz owoce morza dostarczające do organizmu cynk.

Mięso i jaja są ograniczane w codziennej diecie. Stanowią raczej dodatek do dań i są łączone z produktami roślinnymi. Zalecane jest spożywanie mięsa drobiowego 2 razy w tygodniu, a czerwonego maksymalnie 1-2 razy na tydzień. Jajek nie powinno się jeść więcej niż 2-4 tygodniowo. Ich ilość może być jednak zwiększona, jeżeli wykluczymy z jadłospisu mięso.

Ziół używa się w nieograniczonych ilościach. Kuchnia grecka charakteryzuje się intensywnym smakiem, który zawdzięcza aromatycznym przyprawom. Najpopularniejsze są natka pietruszki, koper, mięta, sok z cytryny, oregano, cynamon i czosnek.

Choć najlepszą alternatywę deseru diety śródziemnomorskiej stanowią świeże owoce, raz w tygodniu można sięgnąć po mniej zdrowy deser. Warto jednak wymienić w nim cukier na miód i dodać orzechy.

W Grecji głównie pije się wodę, czasem kawę czy ziołową herbatę. Do posiłku często wybierane jest wino, należy jednak zachować z nim umiar. Kobiety powinny spożywać 1 kieliszek wina dziennie, a mężczyźni 2.

Dla Greków podstawę, zaraz obok czerpania radości z jedzenia, stanowi regularna aktywność fizyczna. Cenią sobie również spokój i odpoczynek – unikają stresu i pośpiechu. W 2010 roku dieta śródziemnomorska, nie tylko jako sposób żywienia, ale przede wszystkim styl życia, została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.